Scrum Master karrier IT háttér nélkül?

Lehetséges!

Na de hogyan?

Te is gondolkodtál már azon, hogy vajon mi kell ahhoz, hogy valaki IT háttér nélkül is sikeresen el tudja indítani a karrierjét ebben a nagyon sokszínű, izgalmas, hosszú távú karrierlehetőséget magában hordozó, és anyagilag is magas szinten megbecsült szakmában?

Immár közel 10 éve agilis csapatokkal együtt dolgozó, ebből az utóbbi 3 évben már vezetőként magam is Scrum Master-eket és Product Owner-eket rendszeresen interjúztató vezetőként első kézből tapasztalom, hogy milyen hiányosságok miatt buknak el a jelöltek az interjúkon, és ezeket a tapasztalatokat beépítve igyekszem hozzásegíteni a jövő Scrum Master-eit és Product Owner-eit az első állásukhoz ezekben a szerepkörökben.

Büszkén számolhatok be róla, hogy mára számos „nálam végzett” Scrum Master és Product Owner tevékenykedik aktívan a piacon, mellyel megvalósultak a karrier váltással és anyagi előrelépéssel kapcsolatos terveik.

Na, de nézzük meg, hogy konkrétan milyen feltételek mentén érdemes egyáltalán belevágni a Scrum Master / Product Owner kurzusba.

Személyiség

Mindkét szerepkör esetében rendkívül fontos, hogy erős kommunikációs- és konfliktuskezelő képességekkel rendelkezz, illetve legyen egy magabiztos, határozott fellépésed, hiszen folyamatosan reflektorfényben fogsz szerepelni. Scrum Master esetében kiemelt fontosságú az emberközpontúság, empátia, akár a coaching, mint eszköz ismerete. Product Owner-ként pedig a határozottság, tárgyalóképesség és fejlett diplomáciai érzék, melyeket nap mint nap alkalmad lesz használni.

Csapatmunkában vagy vezetőként szerzett tapasztalat

Alapvetően támogató, úgynevezett „szolgáló vezető” szerep a Scrum Master és a Product Owner is, más és más fókusszal. A Scrum Master a csapatra és annak hatékonyságára összpontosít, míg a Product Owner a termékre és arra, hogy az ügyfél folyamatosan a számára legnagyobb értéket hordozó megoldásokhoz jusson hozzá rendszeresen, a lehető legrövidebb idő alatt. Ezek hatékony véghezviteléhez szükséged lesz arra, hogy képes légy aktívan utat mutatni a csapatnak, némely helyzetben klasszikus értelemben vett vezetőként („menedzserként”) fellépni.

Nyelvtudás

Bizony ez elengedhetetlen. Legalább egy középfokú angol nyelvtudás kell ahhoz, hogy magát a szakmai oklevelet meg tudd szerezni a kurzus végén, illetve az elhelyezkedést is nagyban megkönnyíti majd, ha magabiztosan kommunikálsz angolul mind szóban, mind írásban. Ráadásul a projektek adminisztrációja is túlnyomórészt angol nyelven zajlik, úgyhogy ha ezek alapján nem érzed megfelelő szintűnek a nyelvtudásod, a Scrum Master/Product Owner kurzus előtt erre kell „ráfeküdnöd”.

Ha a fentiek megvannak, akkor viszont nagy eséllyel készen állsz rá, hogy belevágj valamely kurzusba, mely hozzásegít Téged a sikeres karrierváltáshoz.

Mindenképp olyan kurzust válassz, ahol:

1. Hiteles forrásból, lehetőleg jelenleg is aktívan Scrum Master-ként vagy Agile Coach-ként dolgozó mentortól tanulj, mert csak így juthatsz első kézből származó, gyakorlati tapasztalatok útján szerzett tudás anyaghoz.

2. Ne (kizárólag) PPT-kből tanulj. Ha a kurzus teljes egészében PowerPoint prezentációkból áll, az a legkevésbé sem mondható sem interaktívnak, sem gyakorlatinak, és ezek hiánya egész biztosan negatív irányba mozdítja el a kurzusból „kivehető érték” nagyságát.

3. Ha távoli területről érkező karrierváltó vagy, válassz olyan programot, ahol kapsz segítséget az önéletrajzod, LinkedIN profilod megfelelő felépítésében, illetve az állásinterjúkra való felkészülésben is. Hiába a tudás, ha nincs alkalom bizonyítani azt, nem igaz? 🙂

Összességében elmondható, hogy a küldetés bár nem könnyű, közel sem lehetetlen. A ScrumXpert Scrum Master és Product Owner kurzusát elvégzett résztvevők visszajelzései, illetve az immár számos sikeresen elhelyezkedett friss Scrum Master és Product Owner példája is jól mutatja, hogy kellő elszántsággal – és persze a fenti feltételek teljesülésével – igenis érdemes belekezdeni és töretlenül menni előre, mert kellő szorgalommal megvalósítható a jelenlegi gazdasági körülmények között is relatívan biztos, hosszú távú, anyagilag is megbecsült karrier felépítése egészen rövid idő alatt is.

Ha további kérdéseid lennének, várlak szeretettel az ingyenes telefonos konzultáción, amire a weboldalon tudsz regisztrálni.

Peti

Tartalomjegyzék

További cikkek

A CIKK SZERZŐJE

Marton Péter

Product Owner és Scrum Master vezető, mentor

36 megtartott képzés, 200+ elégedett résztvevő

15 éve dolgozom projektmenedzsmentben, ebből 7 éve agilis környezetben, 2 éve pedig vezetőként, az egyik európai nagybank IT részlegén. Emellett a szakma elismert szakembereként konferenciák rendszeres meghívott előadója vagyok (pl. IT BusinessClub, AgiCon).

A Magyar Telekomnál és az ERSTE Banknál Scrum Masterként, majd Product Ownerek és Scrum Masterek vezetőjeként  alkalmam volt megtapasztalni, hogy milyen kompetenciákra és készségekre van igazán egyre növekvő igény a piacon.

Gyakorlatorientált képzési programjaimmal több embert segítettem már hozzá az új karrierjéhez, és ezzel a magasabb életszínvonalhoz.

Leszel Te a következő?

Várj! Miért mennél el "üres kézzel"?

Az első bemutató órát, illetve egy felmérő kérdőívet azonnal (és díjmentesen) elküldök az e-mail címedre, így el tudod dönteni, hogy neked való-e!

Hamarosan az e-mail címeden, nem kerül semmibe.

Jelentkezz a díjmentes konzultációra!

Már csak néhány adat megadása választ el, hogy infóhoz juss!

A beszélgetéssel semmilyen kötelezettséget nem vállalsz.

Jelentkezz a díjmentes konzultációra!

Már csak néhány adat megadása választ el, hogy infóhoz juss!

A beszélgetéssel semmilyen kötelezettséget nem vállalsz.